TomTom Touch toob kehaanalüüsi randmele :: Digitest
TomTom, tuntud navigatsioonisüsteemide hiid, on juba pikka aega kanda kinnitamas spordikellade maailmas. Tundub aga, et ka need raamid jäävad TomTomi jaoks väikseks ning oma esimese katsetusega aktiivsusmonitoride mänguplatsil saadi hakkama TomTom Touchi näol.
TomTom Touch on teiste aktiivsusmonitoride seas kahtlemata silmapaistev tegelane, esitledes lisaks tavapärastele baasfunktsioonidele ka põnevamaid oskuseid. Nagu muist turul leiduvaid aktiivsusmonitore, pakub ka Touch aktiivsuse jälgimist sammude, põletatud kalorite ja uneanalüüsi näol, kuid toob lauale midagi enneolematut. Nimelt ei ole TomTom Touch enam lihtsalt mingi tavaline aktiivsusmonitor, mille võimekus lõppeb 24/7 aktiivsuse jälgimisega. Lisaks baasfunktsioonidele on Touch varustatud ka integreeritud pulsianduriga (, mis mõõdab pulssi 24/7) ning innovaatilise kehaanalüüsi funktsiooniga. Kui varem pidid kehakoostise mõõtmiseks spordiklubisse analüüsile sammuma või diagnostilise vannitoakaalu soetama, siis nüüd on võimalik analüüsi teha otse randmelt.
Touch pakub hoopis teistsugust vaadet progressile ning võiks kõnetada inimesi, kes tahavad näha igapäevastest sammudest ja põletatud kaloritest kaugemale. Kusjuures Touch võimaldab jälgida oma kehakoostise muutumist väga lihtsalt moel. Kuivõrd konkurentsivõimeline TomTom Touch aktiivsusmonitoride heitluses on, saad teada, kui loed edasi.
Disain & funktsioonid
TomTom Touch on ilmselge näide raamatust, mida ei tohiks kaante järgi hinnata, sest need kaaned.. ega neis midagi pilkupüüdvat pole. Sel ajal kui vingeid aktiivsusmonitore tuleb turule kiiremini kui Vändrast saelaudu, on TomTom oma aktiivsusmonitori-debüüdiga jäänud väga tagasihoidlike liistude juurde. Touch ei ole aktiivsusmonitor, mida kanda moeaksessuaarina (me vaatame Sinu poole, Jawbone), tegemist on üsna mannetu tegelasega – samas lubab tagasihoidlik disain võrul üsnagi märkamatuks jääda ega torka ka ebameeldivalt silma.
Touchi disain ei ole aga läbinisti igav. Kiidetav on selle käerihma disain, mille kinnitusklamber sulandub mugavalt kinnitusaugu sisse, jäädes seeläbi kompaktselt käe ümber, jätmata üleliigset rihma lõdvalt tilbendama. Samuti on Touch märkimisväärselt kerge – selle moodul kaalub kõigest 10 grammi, mida ei ole käel kandes praktiliselt üldse tunda.
Ekraaniks on Touchile antud ühevärviline OLED displei, mis reageerib nii nupuvajutuse kui sõrme nipsamise peale. Esiekraanil kuvab monitor kellaaega ja väikest ringi, mis annab kiirelt teada, kuidas Su päevane sammueesmärk edeneb. Menüüs üles poole libistades avanevad ekraanivaated aktiivsusele, kehaanalüüsile, pulsisagedusele ning kellaajast allpool peituvad sammuinfo, aktiivsete minutite kuva, põletatud kalorid ning möödunud ööl püütud uneaeg.
Touch ei püüagi astuda asjalikemate nutikellade kandadele, kuid kuvab siiski olulisemaid nutitelefoni märguandeid – kõnesid ja sõnumeid.
Aku elueaks lubab TomTom Touchile viis päeva, mis on lihtsakoelise aktiivsusmonitori kohta võrdlemisi vähe. Suureks plussiks Touchi juures on selle microUSB pesa, mis tähendab, et Sa ei pea endaga spetsiaalselt laadimiskaablit alatasa kaasas vedama ja saad Touchile elujõu sisse puhuda mistahes microUSB kaabliga. Lisaks ei pelga Touch vähekest vett – päris ujuma seda viia ei tasu, kuid duši alla võid muretult minna.
Ekraan | E-ink puutetundlik ekraan 128 × 32 5,58 × 22,38 mm |
Sensorid | Kiirendusmõõtja Asendisensor Optiline pulsiandur |
Ekraani kuva | Kuupäev ja kellaaeg Sammueesmärgi kulg Läbitud vahemaa Astutud sammud Põletatud kalorid Päeva aktiivsed minutid Pulss |
Aktiivsuse jälgimine | Sammud Läbitud vahemaa Päevane aktiivsus Unekvaliteet Põletatud kalorid |
Ühendused | Bluetooth 4.0 LE |
Ilmastikukindel | IPX7 – pritsmekindel Ei sobi ujumiseks |
Aku | 5 päeva kasutust |
Rihma pikkus | S: 125 – 165 mm L: 140 – 206 mm |
Mooduli kaal | 10 g |
Värvitoonid | Must |
Aktiivsus
Touch teeb kõike, mida üks standardne aktiivsusmonitor tegema peaks. See loeb samme ja kaloreid, mõõdab läbitud vahemaad, jälgib Sind uneajal ning mõõdab ka pulssi otse randmelt ja kogub seda infot 24/7. TomTom MySports rakenduses saab päevade lõikes hinnata ka enda pulssi puhkeasendis. Mida madalam keskmine, seda treenitum oled.
Mis puutub täpsusesse, siis võiks Touchi veidi nöökida küll. Kahetunnise Tallinn-Tartu rongisõidu ajal suutis see üles korjata üle saja sammu, mil ringi tatsumise asemel lugesin hoopis raamatut, seega isegi liigse sahmerdamiseta suutis Touch parajalt samme üles korjata. Terve päeva lõikes on sada sammu küll peenraha, kuid nöökimiseks piisab küll. Kuna see pisike moodul endasse GPSi ei mahuta, siis peab see läbitud vahemaa kalkuleerima sammude järgi ning 100-protsendilist täpsust siit niikuinii loota ei tasu, aga umbkaudseks hindamiseks kulub ära küll.
Nagu iga moodne aktiivsusmonitor, jälgib ka Touch Sind uneajal. Põhjalikumat analüüsi sügavatest ja kergetest unefaasidest saab kaeda MySports rakendusest ning võru ise kuvab igal hommikul möödunud ööl magatud tundide arvu. Kui Su eesmärgiks on igal öösel vähemalt 8 tundi und kätte saada, siis oma uneharjumustel silma peal hoidmiseks teeb Touch piisava töö ära küll.
TomTomi rakendus võimaldab endale seada kõiksugu eesmärke: sammud, treeningute arv, kaal või kas või lihasmass ja rasvaprotsent. Sel moel saad seadistada soovitud eesmärgi ja aja, milleks seda saavutada tahaksid ning anna minna. Samas ei võta rakendus ega monitor enda südameasjaks, et Sulle Sinu eesmärke meelde tuletada – see tähendab, et mingit jalaga istmikku stiilis utistamist sellest loota ei saa. Touch ei motiveeri Sind üleliia liigutama ega karista Sind tegemata töö eest, jättes kogu vastutuse kandjale endale.
Minnes nüüd Touchi tõmbenumbri juurde – kehakoostise arvutamine. TomTom Touch on võimeline kalkuleerima Sinu keha rasvaprotsenti ning lihasmassi. Tehnoloogia, mida seni oleme kohanud nutikaaludes, on leidnud oma tee Sinu randmele. Kuidas see siis toimib? Imelihtsalt. Lihtsalt libista ekraanimenüüs vaade protsendimärgini, aseta oma vastaskäe nimetissõrm nupule, jälgi, et Su käed kehaga liialt kokku ei puutuks ning oota linnukest. Läheb mõni hetk ja analüüsi tulemused potsatavad rakendusse. Analüüsi kestel läbi Sinu keha märkamatu elektroimpulss, mille abil suudab Touch määratleda, kui palju on Su kehas lihast ning kui palju rasva.
Mis puutub täpsusesse, siis päris kuldmedalite alla Touchi kuhjata ei saa. Minu statistikasse potsatanud numbrid hindasid mu lihasprotsendi väga kõrgeks – kui väga ma ka ei tahaks seda uskuda, kaine mõistus ikka ei luba. Samas räägib Touchi kasuks asjaolu, et ta ei anna kandjale erinevaid protsente igal lugemisel, vaid on siiski väga järjepidev. Tänu sellele on võimalik aja möödudes siiski näha muutusi oma kehakoostises.
Sport
Jah, TomTom Touch püüdleb parem olema standardsetest aktiivsusmonitoridest, mis teevad vaid seda, mida nimi lubab – monitoorivad aktiivsust. Touchile on lisatud ka treeningrežiim – kõigest üks, kuid asi seegi. Treeningrežiimil jälgib Touch treeningu kestust, läbitud vahemaad käe liikumisest lähtudes ning pulsisagedust treeningu kestel.
Tegemist on küllaltki asjaliku režiimiga, kui leiad end tihti just spordiklubist või võimlemast, samas ei tasku jooksjatel, matkasõpradel või jalgratturitel loota, et Touch nende soove täita suudaks. Kiirust, tempot või täpset läbitud vahemaad see siiski mõõta ei suuda. Treeninginfo laetakse üles MySports rakendusse, kus saab lähemalt uurida pulsitegevust treeningu kestel, nii keskmise, kõrgeima kui pulsitsoonideks liigendatuna. Lisaks arvutab välja see ka põletatud kalorid. Täiesti piisav rühmatrennidesse, tõsised harrastajad teavad niikuinii kõvemate spordikellade poole vaadata.
TomTom on oma Spark spordikelladesse peitnud ühe usaldusväärsematest pulsianduritest, millega Touch küll edvistada ei saa, kuid ei jää võimekuselt palju lahjemaks. Treeningu keskmise ja maksimaalse pulsi püüab see üsna kenasti kinni. Järgnevalt ühe kiire treeningu graafik, mil rinda pistavad TomTom Touch randmepõhine pulsiandur ning Polar H7 pulsivöö. Graafik räägib iseenda eest.
TomTom MySports
Seda aktiivsusajalugu, mida Touch endas ei salvesta, saab lähemalt uurida TomTom MySports rakendusest. MySports on väga lihtsakoeline rakendus, kuid olemas on kokkuvõtlik aktiivsusinfo nii päevade, nädalate kui kuude lõikes. Samuti saab endale seada eesmärke nii päevaste sammude, läbitud vahemaa kui muude aktiivsusparameetrite kohta. Ka MySports veebirakenduses avaneb põhjalik ülevaade aktiivsusest ja möödunud treeningutest.
Sama aktiivsusinfot ja progressi edenemist graafikutel saab kaeda ka TomTom MySports veebirakenduses. Viimane on meeldivalt minimalistliku disainiga ning lihtsalt kasutatav.
Trennide üle kandmiseks saab MySportsi panna otse suhtlema selliste saitidega nagu Endomondo, RunKeeper ja muud, nii et kui oled harjunud teistes keskkondades tegutsema kaob täielikult ära vajadus MySportsi eraldiseisvalt kasutada.
Kokkuvõte
Touch katab ära kõik olulisemad punktid, mida üks aktiivsusmonitor teha peaks suutma ning lisab sellesse kompotti veelgi vürtsi. Lisaks baasfunktsioonidele on Touch varustatud ka integreeritud pulsianduriga ning innovaatilise kehaanalüüsi funktsiooniga, mis võimaldab mõõta keha rasva- ja lihasprotsenti, muutes sellega kasutaja treeningprogressi jälgimise mitmemõõtmeliseks.
Tänuväärne on kella integreeritud pulsiandur, mis töötab lakkamatult 24/7 ega jää võimekuselt TomTom Sparki tipptehnoloogial põhinevale pulsiandurile alla ning ka uudne kehaanalüüsi võimekus tõstab Touchi kahtlemata konkurentidest grammi võrra kõrgemale.
+ Mõõdab keha lihas- ja rasvaprotsenti
+ Üsna täpne optiline pulsiandur
+ Kõnede ja SMSide teavitused
+ Väga kerge – käel praktiliselt märkamatu
+ Puutetundlik ekraan
+ Ilmastikukindel
+/– Lihtsakoeline rakendus
– Keskpärane aku
– Sammulugeja viskab vahel villast
– Ei motiveeri liikuma