Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 30. okt. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Traditsioonid ja kübaratrikid – Sony NEX-6 :: Digitest

Traditsioonid ja kübaratrikid – Sony NEX-6
Anton
  • Avaldatud 25. veebr. 2013

Sony on üks hübriidivetes enim kanda kinnitanud kalu. Tema NEX seeriast pärineb ka üks edasijõudnumaid (ühtlasi kallimaid) hübriide, NEX-7. Eelmise aastanumbri sees toodi avalikkuse ette ka NEX-7 väikevend, NEX-6, mille megapiksliarv on vähem peadpööritav ning mis saab juurde mõned uued konksud-viled, hind pigistatakse samuti kolmekohaliseks. Vaatame, mis selle hinna eest saab.

Välisvaatlus

Kaamera koostekvaliteet on soliide ja kuju äratuntavalt NEX-ilik. Ta ei ole kõige kompaktsem, aga siiski üsna käepäraste mõõtudega. Seda toetab ka komplektis pakutav 16-50mm objektiiv, mis välja lülitades ennast kokku pakib – sellest pärast pikemalt.

Kaamera sisse-välja lülitamine käib päästiku ümber oleva lüliti abil. Päästiku kõrval on üks kaamera kahest “pehmest” nupust, mille funktsiooni saab määrata. Kaamera käepide on väga sügav ja hüpermugav. Kaamera ühe käega kasutamine ei ole vähimalgi määral ebakindel.

Pealmisi valikurattaid on NEX-6’l kaks nagu ka NEX-7′, aga nüüd asuvad nad üksteise otsas, mitte kõrvuti, ja nad ei ole enam identsed, vaid pealmine ratas on vana hea režiimivalikuratas, mis on väga teretulnud. Selle all asuva valikuketta funktsioon sõltub kaamera hetkeolekust ja ausalt öeldes oleks talle palju rohkem kasutusvõimalusi anda, kui tal on. sageli ei ole temaga midagi peale hakata.

Kaamera peal on ka välguking, mis Sonyl on nüüd lõpuks ometi standardse kujuga – see tähendab, et vanemaid Sony välke küll kasutada ei saa, küll aga saab kasutada kõiki muid universaalseid lisatarvikuid, nt videovalgustid.

Vasakul tiival on korralik tugev ja mugavalt lahti käiv plastikust klapp, mille all on kõik – ehk mõlemad – kaamera ühenduspesad. Nendeks on microUSB ja microHDMI – ja ongi kogu muusika. Välist mikrofoni ega midagi muud säärast kaamerale külge pookida ei saa, mis võib nii mõnegi pildistaja jaoks selle kaamera valikust välja jätta.

Väärib mainimist, et kaamera aku laadimine käib samuti USB pesa kaudu. See lahendus on hea selles mõttes, et sama lahendust kasutavad ka kõik nutitelefonid ja sobivaid laadijaid on seega üsna igas majapidamises olemas, samuti on asenduslaadija odav. Miinuseks aga see, et kahe aku kasutamise korral ei saa niikaua kaameraga pildistada, kui teine aku toanurgas laeb. Sellest saab mööda välise laadija juurde ostmisega.

Ekraan on kaameral 16:9 külgede suhtega, ning seda saab kallutada 90 kraadi üles ja 45 kraadi alla. Küljele ekraani keerata ei saa. Sellise lahendusena on Sony suutnud ekraani hoida üsna õhukesena, igas suunas keeratavad ekraanid teevad kaamera reeglina päris matsakaks. Ekraani lahtusuvõime, värviedastus ja heledus on kiiduväärsed. Sellest hoolimata on olemas ka suur ja mugav elektrooniline pildiotsija, mille pilt on samuti väga hea ning kõrge lahutusvõimega. Pildiotsijale on komplektis ka laiem kummiserv.

Ekraani kohal on nupp piltide järelvaateks ning välgu avamuseks. Välgu nupu ümber on ka kõrgendatud krae, mis võimaldab nuppudel kergesti kobamisi vahet teha, küll aga peab välgu nuppu selle krae seest näpuotsaga urgitsema, et välku üles saada, ja see ei ole eriti mugav. Väikese plaanimata nõksuna saab üles karanud välku näpuga taha kallutada, et välk lakke suunata, mis annab tegelikult päris häid tulemusi.

Ekraanist paremal on säriluku nupp, samuti kõrgendatud kraega, allapoole tulles leiame kerega tasapinnalise menüünupu. Selle nupu hetkefunktsioon on kirjeldatud nupu kõrval ekraanil, kuid peale menüüsse sisenemise ja nendest väljumise neid funktsioone eriti ei ole. Seejärel on siin nupukombo – valikuratas, millel neli suunaklahvi, ning keskmine nupp, mis enamasti valikute kinnitamiseks, kui aga midagi muud siis on vastav funktsioon kuvatud ekraanil. kõige all on teine “pehme” nupp, millele on vaikimisi määratud wifiühenduse loomine nutiseadmega – sellest pärast pikemalt. ülanurgas, pöidlatoe otsas on ka videopäästik.

Kaamera all on objektiiviga joondatud metallist statiivikeere ning luuk, mille taha käib päris kobakas aku ning mälukaart. kaamera võtab vastu SD/SDHC/SDXC kaarte kui ka “vanu häid” Sony enda MS duo kaarte.

Kaamera ees on suur metallist Sony E-mount bajonett, millele on juba päris palju objektiive saada. On olemas ka autofookuse abituli ning kaks tillukest stereomikrofonipilu objektiivi kohal.

Optikast

Komplektis pakutakse koos NEX-6’ga välja kuulutatud 16-50mm objektiivi, mis on üsna unikaalne – välja lülitades pakib ta ennast pea 2x väiksemaks, kui klassikalise ehitusega samaväärsed objektiivid. Sellele omadusele on ohvriks toodud mehaaniline suum – seda tööd teeb samuti mootor, nagu kompaktkaameratel.

Objektiivil on ainult üks rõngas ning külje peal lühikese käiguga heebel suumi jaoks. Rõngas on samuti elektrooniline ja käitub vastavalt režiimile kas suumirõngana või fookusrõngana. Kui on valitud DMF režiim, siis mõlemana – nii kaua kui päästikut ei puuduta, käitab rõngas suumimootorit, kui päästik poole peale vajutada, hakkab rõngas teravustama.

Manuaalselt teravustades lülitub automaatselt sisse ka kesksuurendus, mis on hea. Saab valida kahe erineva suurenduse vahel või soovi korral saab suurenduse välja lülitada.

Heebel töötab alati suuminupuna, mis on väga kasulik video ajal filmides – väga tõenäoliselt just selle jaoks ta seal üldse ongi. Lahendus ei ole aga teab mis ideaalne. Rõngaga suumimine, mis on käepärasem ja väga kiirest liikumisega, on aga pisut ebamäärane ja käivitub väikese viivitusega. See teeb täpsed kadreeringumuutused tülikaks ja puudub mehaanilise suumirõnga meeldiv tagasiside. Heebliga suumimine on sujuvam, kuid suumimise kiirus võiks sõltuda sellest, kui kaugele heeblit lükata. Paraku on tal ainult üks liikumiskiirus. Lisaks tekib väike viivitus kaamera sisse-välja lülitamisel, kui optika ennast kokku-lahti pakib.

Pildivaateväli 16mm asendis ja 50mm asendis

Aga see selleks. Ühe hea omadusena algab ta 16mm juurest, mis on pisut laiem, kui enamuste konkurentide pakutu. Valgusjõud ulatub tal 3,5-st lainurgas kuni 5,6-ni 50mm asendis. Objektiivil on olemas stabilisaator, millega sai 1/6 säriajaga 50mm asendis veel enamvähem teravaid pilte. Autofookus on kiire ja täpne, Erinevus EOS M’iga on mäekõrgune.

Objektiivi geomeetria päriselus ilmselt kunagi häirima ei hakka. Testkaamera objektiiv oli paremast servast märgatavalt udusem kui vasakust, kahtlustatavasti on tegemist kas äraloksutatud või praakeksemplariga. Vasakul 16mm pealt ja paremal 50mm

Teravus on objektiivil üldjoontes rahuldav, 50mm asendis nurkadest pehme. Kaameral on kromaatilise aberratsiooni ja vinjeti tarkvaraline vähendamine, mida saab välja lülitada.

ühtlane taevas 16mm asendis koos kaamerasisese korrigeerimisega ja ilma selleta.

Lainurkasendis on vinjett ilma nendeta nähtav, värvimoonutusi aga ka siis vähe. peale nurkade pehmenemise ei ole objektiivi pildikvaliteedi üle põhjust nuriseda.

Kaamera pildikvaliteedist

Kaamera on suuteline väga heaks pildikvaliteediks. Ta kipub pisut alasäritama, mis on iseenesest parem kui ülesäritamine, kuna alasäri saab töötluses kompenseerida.

Nex-6 võtab hämaruse saabudes üsna ruttu kasutusele kõrged tundlikkused, mis mingile maale tagavad head tulemused, mingist hämaruse astmest aga hakkab müra koos kaamera liikumise ja kitsa teravussügavusega nähtavalt pilditeravust hävitama.

Halvasti valgustatud siseruumides on välk üsna vajalik. Pilvise talveilma teeb automaatne valgebalanss pisut sinakaks, aga see on üsna levinud tendents. Müravähendust hakkab piltidel nägema enne kui müra.

Detailisöövaks muutub nende koostöö 1600 juures, säbruliseks 6400 juures. Lagi jõuab kätte 25600 juures, ja siis tsenseeritakse pildilt välja ka suuremaid detaile ja varjualad on laigulised.

ISO 100, 200 ja 400

ISO 800, 1600 ja 3200

ISO 6400, 12 800 ja 25 600

Tarkvarast

NEX-6 intrigeerivamaid omadusi on tema wifiühendus. Telefonidest on saanud nutitelefonid, teleritest on saanud nutitelerid, kaameratest hakkavad saama nutikaamerad – Samsung ja Nikon panid põhimõtteliselt nutitelefoni külge parema objektiivi (Nikon viskas välja ka helistamise funktsiooni), Sony läheneb aga rohkem kaamera poolt.

Üle wifi saab ühendust nii teise nutiseadmega/arvutiga/teleriga kui ka suure laia internetiga. Facebookis siiski käia ei saa. Nutiseadmega ühendades on võimalik pilte otse kaamerast nutiseadmesse ja sealt edasi internetti saata, internetist on võimalik alla laadida appe, et kaamera funktsionaalsust muuta. Neid veel väga palju ei ole ja eesti ei ole toetatud riikide hulgas, kust tasulisi appe osta. Sealt saab hetkel kaamerale näiteks time-lapse funktsiooni, kaamerasisese pilditöötluse või näiteks võimaluse nutiseadet ekraaniga kaugjuhtimispuldina kasutada. Kõike seda silmas pidades on üllatav, et Sony ei ole kasutanud puuteekraani. Nooleklahvidega androidilaadsel klaviatuuril wifi salasõna sisestada, mis koosneb üle ühe tähtedest ja numbritest, oli üsna frustreeriv.

Sony menüüloogika, või kohati selle puudumine, vajab harjumist. põhimenüü on jaotatud kuueks allüksuseks, millest osad tunduvad pisut tühised sellise esiletõstmise jaoks, samal ajal kui teised on väga pikad ja lohisevad.

Sony pakub iga menüüvaliku jaoks ka kirjeldust, mis on tänuväärne, samuti on ära näidatud hetkel mittemuudetavad valikud ja ütleb ka põhjuse, miks teda muuta ei saa (vale reziim vms). Mitmed valikud on ebaloogiliselt asetatud ja tarbetult keerulised, aga see-eest on erinevaid valikuid palju.

Reaalajas ekraanil kuvatavat infot saab suurel määral kohandada, DISP nupu alt avaneb ka üldinfo ekraan ilma eelvaateta, kus saab ka mõningaid kiirvalikuid teha.

Ka rohelises režiimis saab mitmeid valikuid iseseisvalt käsitsi teha, aga siis on fotograafilised terminid ja numbrid asendatud ilusate ikoonidega.

Kokkuvõtteks

NEX-6 tekitab vastakaid tundeid. ei ole kahtlustki, et tegemist on korraliku aparaadiga, nii kooste kui pildikvaliteedilt, küll aga tundub et olemasoleva kvaliteedi juures oleks saanud nii mõndagi teisiti teha. Kaamera selgekssaamine võtab aega, sest intuitiivset on vähe, kui aga ta selgeks saadud on, siis on ta truu ja tubli kaaslane. Kaamera pakub ohtralt käsitsijuhtimisvõimalusi nii kerel kui menüüdes, kui sa oskad need üles leida. Kaameras on nii mõndagi innovaatilist ühendatud vanade heade traditsioonidega.

 

 

 

 

 

 

 

  • + Väga korralik koostekvaliteet ja hea pildikvaliteet
  • + Väga mugav käes, saab vabalt pildistada ühe käega
  • + Kaks valikuratast, kuid neile oleks saanud anda palju laiema funktsionaalsuse
  • + Kallutatav ekraan
  • + Kompaktne tänu kokkukäivale objektiivile
  • + WiFi võimalus, kaamera jaoks on olemas eraldi appid
  • + Hea digitaalne pildiotsija
  • + Ehtne ja täieõiguslik režiimivalikuratas (peaks olema iseenesestmõistetav, mitte suur pluss, aga NEXidel on harva nähtud see ratas)
  • + Kiire autofookus

 

 

 

  • – Menüüloogika frustreeriv (see eest stiilselt disainitud)
  • – Mitmed toimingud nõuavad rohkem nupuvajutusi, kui vaja oleks.
  • – Kitoptika puhul on kompaktsusele palju ohverdatud
  • – Automaatseadetel ei kasuta kaamera alati ära oma täit potentsiaali
  • – Ekraan võiks olla puutetundlik

Plusside rivi sai pikem, kui miinuste oma, seega võib kaamera siiski lugeda õnnestunuks, hoolimata sellest et ülevaatest võib kohati läbi kumada negatiivne toon. aga eks see kaamerate testimine olegi rohkem üks suur vigade otsimine. Kui on kindlat närvi ja oskust kaamera menüüdžunglis kõik enda vajaduste ja olukorra järgi ära seadistada, siis saab igas olukorras hea pildi tehtud.

Sony NEX-6 + 16-50mm objektiiv Photopointis: 999.00€