Turtle Beach Recon 500 kõrvaklapid teevad konkurentidele tuule alla :: Digitest
Ameerika Ühendriikidest pärinevad Turtle Beach nime kandvad eelkõige PC-mängurite kõrvaklapid on Eesti turul üsna uued tulijad.
Tõsi küll, tänu asjahuvilistele on neid ka varem Eestisse imbunud, kuid peale seda, kui Turtle Beach ostis ära ühe suurema tegija ka Eesti mängurividinate turul – Roccati – hakkavad need olema nüüd kättesaadavamad ka Photopointi valikus.
Peale arvukaid Roccati mänguriklappe on Turtle Beach Recon 500 mudel igatahes esimene antud firma toode, mis minu näpukeste ja kõrvakeste juurde jõuab. Mujal maailmas on Turtle Beach Recon 500 klapid igatahes mänguritelt igati kuuma vastuvõtu saanud. Kuuldavasti olevate tegu klappidega, mis ka kallima hinnaklassi konkurentidele hõlpsasti tuule alla teevad.
Välimus
Välimus
Missivõistlusel Recon 500 paraku läbi ei löö – must ja üsna tagasihoidlik plast ilma eriliste silmatorkavate detailideta (müügil on ka valge camo disainiga versioon). Isegi firma logo ühel klapil on keskmisest kõvasti väiksem, aga Recon 500 ongi mõeldud rohkem tegudeinimesele kui edvistavale kehkenpüksile.
Mind isiklikult rõõmustas ka see et klappidel pole ühtegi edevat valgusefekti nagu viimasel ajal trendiks kipub kujunema. Mehelikult mustad on ka tekstiiliga kaetud klapipadjad ning tekstiilkattega kaabel. Viimase puhul pani mind veidi kukalt sügama selle pikkus – 1.30 meetrit. Ehkki Turtle Beach lubab, et kõrvaklapid on mõeldud kõikvõimalikele konsoolidele ja arvutitele, siis kaabli pikkus paneb mind mõtlema, et need on eeskätt suunatud mobiilsete seadmetega kasutamiseks. Või siis konsoolipultidele, mis on varustatud kõrvaklapisisendiga.
Disainiga on seotud minu arvates suurim apsakas nende klappide juures – nimelt on vasaku klapi välisküljel suur nupp, mis on mõeldud mikrofoni vaigistamiseks. Paraku ei saa ei visuaalsel vaatlusel ega ka nuppu käega katsudes aru, kas mikrofon on vaigistatud või sisselülitatud. Ok, vaigistamisel läheb nupp klapi sisse umbes millimeetri võrra, kuid vähemalt esialgu käe all sellist muutust ei taju. Tuleb looda, et peale pikaajalist kasutamist õpib käsi ära, kas vaigistus on sees või mitte.
Mõnusa tekstiilkattega klapipadjad seevastu võimaldavad ka pikemaid mängusessioone ilma, et kõrvad hakkaksid higistama. Tootja on omalt poolt teinud kõik, et need klapipadjad oleksid piisavalt mugavad ka prillikandjatele.
Välimuse alla käib kindlasti ka võimalus klappidelt vajadusel mikrofon eemaldada. Ehkki see funktsioon tuleb ette ka paljudel teistel mudelitelt, siis pole see siiski veel muutunud standardiks. Ilma mikrofonita saab neid klappe suurepäraselt kasutada ka tänaval kõndides telefoniga ühendatuna ilma, et see liigselt silma torkaks.
Heli
Heli
Pean ütlema, et Turtle Beach on heliga tõsiselt vaeva näinud. Kui tavalistes-keskmistes mänguriklappides on valjuhääldite läbimõõt 50mm, siis Turtle Beach on esimesena paigaldanud Recon 500 klappidesse 60mm läbimõõduga elemendid. Täpsemalt on neid koguni kaks – üks kõrgete ja teine madalate sageduste jaoks ning seda on tarvis selleks, et heli oleks võimalikult detailne.
Tulemus on hämmastav. Kui mu Elders Scroll Online’is kõlas väikelinna helitaust kõlaritest üsna minimalistlikult, siis klappe kasutades oleksin ma sattunud otsekui mingi kihava metropoli tänavatele. Klapid korjasid üles helisid lähedalt ja kaugelt, moodustades kokkuvõttes paraja häältepaabeli.
Muusikat oli nende klappidega kuulata üsna rõõmustav. Arvan koguni, et muusika kuulamiseks on tegu parimate klappidega – vähemalt nende seas, mida mina kuulanud olen.
Tõsi, Turtle Beachi pingutustest hoolimata on Recon 500 klappides muusika erilise detailsusega paraku silma ei paista, aga kuulamiselamus on igati nauditav. Helipilt on avar ja bass on rammus nagu sügisene kult ehk muusikat kuulata on nendest lihtsalt mõnus.
Mingil hetkel proovisin neid koguni võrrelda oma Denon D600 klappidega, kuid juba esimestest sekunditest sain aru, et olin olnud liiga optimistlik, audiofiilsetele kõrvaklappidele paraku Recon 500 esialgu veel ligi ei pääse, aga minu arvates põhimõtteliselt on lootust.
Kasutamine
Kasutamine
Üks tähtsamaid asju kõrvaklappide juures on mugavus, sest isegi imekauni heliga klappe ei taha keegi kasutada, kui need istuvad peas ebamugavalt. Turtle Beach on siin teinud kõik õigesti – memory foam vahusegu sisuga ja tekstiilkattega padjad on tõepoolest mugavad. Samuti pole suhteliselt tagasihoidliku välimusega klappe piinlik ka tänaval muusika või podcastide kuulamiseks kasutada – tõsi küll, minul tuleks siin ilmselt takistus. Kuna mul on väga suur pea, siis müts mul nende klappide alla ei mahuks, aga samas ilmselt 99,98% kasutajatest poleks sellega probleeme.
Üheks piiravamaks probleemiks nende kõrvaklappide puhul on kindlasti nende kaabel – täpsemalt selle pikkus või õigemini lühidus. Ma tõesti ei kujuta ette, kuidas sellise kaablipikkusega (130 cm) neid konsoolide juures kasutada saab. Väike guugeldamine andis mulle teada, et pmst on Nintendo Switchi puldid kõrvaklapiühendusega, kuid teiste konsoolide kohta ma esmapilgul informatsiooni ei leidnud.
Ühe veidra kõrvalekaldega puutusin kokku, kui kasutasin neid klappe läbi oma Audiolab 6000A võimendi, mis oli arvutiga ühendatud. Mängida oli väga hea, Spotify’d kuulata samuti, aga kui proovisin vaadata midagi YouTube’ist või Netflixist, siis kostis klappidest peamiselt taustahelid, aga dialoog oli väga vaikne ning lisaks kõlasid taustal mingid kanalahelid. Või midagi väga seda moodi. Antud juhul polnud kindlasti süüdi klapid, vaid ilmselt oli probleem tarkvaraline. Igatahes mõtlesin, et peaksin oma lugejaid hoiatama, et nad selliste probleemidega kokku võivad puutuda.
Veel üks väike aga meeldiv detail seoses kasutamisega. Kui klapid endale kuulamispauside ajal kaela panna, siis saab klapid keerata nii, et padjad oleksid vastu keha, mitte kaela. See muudab nende kaelaskandmise märksa mugavamaks ka siis, kui neid hetkel ei kasutata. Kaelas olekski neid ehk arukam kasutada, sest mingit kotti või karpi Turtle Beach nende klappidega kaasa paraku ei anna. Klappide hinnakategooriat arvestades olekski see ehk liialdus.
Mikrofoni kohta pole öelda midagi erilist – see ei ole eriti hea ega ka eriti paha, vaid pigem selline kuldne keskmine. Tundub, et Turtle Beach on siin panustanud just sinna kuhu vaja st klappide helikvaliteeti ja vastupidavusse.
Kokkuvõtteks
Kokkuvõtteks
E-sportlastele suunatud kõrvaklappide turg on täis tugevaid ja stabiilseid tegijaid. Mõned neist tunnevad end ehk liigagi kindlalt ning seepärast on tore, kui on tulijaid, kes vanadele olijatele kõvasti kandadele astuvad. Ja kannale astub Turtle Beach siin oma konkurentidele õige valusalt – võtame kasvõi mugavuse, parima helikvaliteedi muusika kuulamiseks. Seda eeskätt muidugi oma hinnaga.
Minu jaoks teeb diili veel mõnusamaks see, et klappide kasutamiseks pole vaja mingit erilist tarkvara – lihtsalt ühenda ja mängi. Igatahes on Turtle Beach Recon 500 kõva kandidaat, kelle poole enne uute kõrvaklappide ostmist vaadata ja mõelda, kas mul on liiga palju pappi klappide alla panekuks või piisab kui saab soodsama hinna eest parema heli ja funktsionaalsuse.