Vedel ekraanikaitse Clean & Coat – ussiõli või “real thing”?
Juba mõnda aega on kirjutuslaua servalt mulle süüdistavalt otsa vaadanud testimiseks antud Clean & Coat vedel ekraanikaitse, mis mõeldud nutiseadmete, kaamerate ja televiisorite ekraanide kaitsmiseks.
Kuigi olen ise igasuguste ekraanikaitsjate veendunud austaja tekitas antud tegelane minus siiski skepsist. Idee on ju väga tore, eriti veel minusugustele töntssõrmedele, kes kilest või karastatud klaasist ekraani paigaldamisega eriti hästi hakkama ei saa, vaid eelistavad selleks kasutada spetsialisti abi.
Aga kas vedel ekraanikaitsja on parem kui plastikust või karastatud klaasist? See tuli alles välja selgitada. Mõeldud tehtud – otsisin sobiva doonortelefoni ja asusin asja kallale.
Pakend
Papist pakend peidab endas väikest valget aerosoolipudelit kirjaga Clean & Coat ning kilepakendis valget mikrokiust lappi. Puuduvad igasugused instruktsioonid vedeliku ekraanile kandmiseks vms.
Ainsaks juhiseks on pakendil olev minimalistlik instruktsioon „Kanda peale mitteimava kangaga ning hiljem poleerida (polish)“. Paraku puuduvad igasugused vihjed sellele, mis koostisega on pudelikeses peituv salapärane ollus. Samuti ei ole ühtegi märki tootja kohta.
Installeerimine
Esmalt kratsin seoses napisõnalise instruktsiooniga kukalt. Seejärel guugeldan. Tulemusteta. Puhastan hoolikalt ekraani võimalikust saastast. Seejärel võtan südame rindu ning pihustan ekraanikaitset otse telefoniekraanile.
Hõõrun kaasasolnud valge lapiga üle, pihustan uuesti ja hõõrun jälle. Seejärel jätan telefoni pooleks tunniks nö hanguma, sest pakendil olnud kiri nõuab seda.
Tulemus
Visuaalsel vaatlusel ei näe ma vähimatki vahet installeerimiseelsel ja –järgsel ekraanil. Ekraanil olnud kriimud igatahes pole kuhugi kadunud. Aga seda pole tootelubaduses ka kusagil kirjas. Väidetavasti peaks toode pakkuma kraapimiskindlust, olema sõrmejälgedevastane, antistaatiline, vett ja mustust tõrjuva toimega ning parandama ja erksamaks muutma ekraani poolt edastatavaid värve. Aga alustame otsast:
Kraapimiskindlus
Erinevate metallobjektidega keskmist survet avaldades ekraani kriipimine jälgi ei jäta. Tugevamat jõudu samas rakendama ei hakka, sest ilmselt pole see ka asjakohane vaja on nö keskmisi kasutustingimusi.
Sõrmejäljed
Vale puha. Sõrmejäljed jäävad ekraanile samahästi kui varem. Tõsi, neid on mõnevõrra lihtsam ehk sealt eemaldada.
Antistaatiline
Üldiselt pole ma seda probleemiga eriti kokku puutunud, mistõttu ei märka ma ka mingit vedela ekraanikaitse kasutamisest tekkinud vahet.
Hüdrofoobia
Vetthülgav toime on samas paranenud, veekuulikesed veerevad ekraanilt hoogsalt maha. Pori vms ollusega siiski telefoni mäkerdama ei hakka, tolm jääb seevastu ekraanile tuima ükskõiksusega, ehk on seda vaid veidi kergem sealt eemaldada.
Värvid
Paraku ei näe ka siin mitte kõige vähimatki vahet võrreldes ekraanikaitseeelse ajaga. Ehk suudaksid tulemust tõestada mingit kõrgtehnoloogilised mõõtevahendid, kuid tavakasutaja silma ei märka absoluutselt mitte mingit erinevust.
Kokkuvõtteks
Minule sellel tootel ennast maha müüa ei õnnestunud ja nii ma oma iPhone 6+ ja iPad minilt ZAGG’i Invisible Shield karastatud klaasist ekraanikaitsjaid maha ei kiskunud ja Clean & Coat’i asemele ei kandnud.
Võibolla mõni minust tugevama närvikavaga tegelane aga oleks seda teinud, sest kolmes põhilises punktis, nagu kraapimiskindlus, praktiliselt nähtamatu kohalolek ning ülimalt lihtne installeerimine, pälvis toode tegelikult plusspunktid.
Igatahes tekkis minu peas kurikaval plaan, et kui mu abikaasa töötelefon uue vastu vahetatakse, siis katan selle kohe vedela ekraanikaitsega ning jälgin selle mõju pikemaajalises perspektiivis. Alles siis, kui see uuenduslik ekraanikaitse ennast niimoodi positiivselt tõestanud on, kannan ma selle oma isikliku raha eest ostetud hinnalise nutiseadme ekraanile.
Vapramad mehed ja naised aga võivad seda minu poolest proovida kasvõi kohe ning seejärel tulemustest siinsamas kommentaariumis teada anda. Ootan põnevusega.
Clean & Coat vedel ekraanikaitse on müügil GoGoNano veebipoes.